Před pár měsíci mě popadl jakýsi knihkupecký amok a nakoupila jsem si spoustu četby, včetně poslední knihy Dana Browna, Ztracený symbol. Tuším, že jsem měla v ruce českou vázanou verzi, která stojí nějakých 399 korun nebo kolik, a pak potkala paperback v angličtině za polovic. A tak jsem se rozhodla, že se pochlapím a přečtu to anglicky.
No, upletla jsem si na sebe trochu bič, protože jsem mnohdy strašně chtěla vědět, jak to bude pokračovat, ale prostě se mi zoufale nechtělo číst anglicky, protože je to pro mě prostě náročnější. Každopádně mě překvapilo, že jsem až na pár slovíček bez problému rozuměla. Ovšem česky bych to asi přelouskla za pár dní, anglicky mi to trvalo 2-3 týdny.
Znám spousty a spousty lidí, kteří tvrdí, že je Dan Brown debil a píše brak, a mám v živé paměti, jak se má spolužačka před lety vztekala, když šel do kin film Šifra mistra Leonarda (a ano, patřím taky k těm, kterým se název Šifra mistra Leonarda líbí mnohem víc než DaVinciho kód). Spoustu lidí pohoršuje, jak si Brown vymýšlí a fabuluje s realitou. Uznávám, že konec Andělů a démonů byl velice přitažený za vlasy (jo, rejpejte si, četla jsem všechny Brownovy knížky :D), ale jinak mi jeho romány připadají naprosto geniální. Fascinuje mě jeho schopnost vzít reálné obrazy/symboly/díla a vyložit jejich význam tak, aby na nich mohl vystavět celou zápletku své knihy, to, jak dává do souvislosti zcela nesouvisející věci a je schopný v nich najít něco, čím je spojí. Brown je nepochybně neskutečně vzdělaný a já obdivuju jeho představivost a fantazii, že dokáže vymyslet tak zamotané a napínavé zápletky (tady se musím pochlubit – byla jsem na sebe velice pyšná, když jsem po přečtení nějakých 100 stran uhodla, kam na úplném konci Langdon doputuje :D). A za velký přínos jeho knih považuju také to, že čtenáře – i ty hloupější Amíky – čtení donutí si najít něco o těch obrazech/sochách/knihách, o nichž je řeč – prostě proto, že je zajímá, co to tam Brown popisuje a kde že vidí to, co píše. Díky němu jsem se dozvěděla něco o Svobodných zednářích, Templářích nebo Iluminátech i střípky z historie. A to mi hned tak nějaká knížka nepřinese.
![]() |
Albrecht Dürer – Melencolia I |
![]() |
Constantino Brumidi – The Apotheosis of Washington |
Napsat komentář