Během posledního týdne mi hned několik lidí psalo, že jim byl ukraden Instagramový profil a co mají dělat. Dokonce jsem již zaznamenala i zmínky na zahraničních webech a od zahraničních influencerů, takže hackování Instagramů zřejmě opět jede ve velkém.
Vím, že jsem s tím už asi otravná, ale pro jistotu tedy ještě jednou zdůrazním: chraňte si své Instagramy!
Jak na to?
- Zapněte si dvoufaktorové ověření (viz separátní tip zde) – u firemních profilů trochu problematické, protože pokud je spravuje více lidí, musí si kód z SMS přeposílat, ale za bezpečí tahle komplikace stojí.
- Používejte silné heslo – prosím vás, změňte konečně všechna ta hesla o znění názevfirmy1234!
- Zkontrolujte, že máte na Instagramu platný e-mail – tedy e-mail, který opravdu používáte a vybíráte. Instagram posílá e-mailová upozornění, když se někdo snaží vám změnit heslo, tak je fajn o tom skutečně vědět.
- Přidejte si e-maily, z nichž Instagram oficiálně komunikuje, do kontaktů – četla jsem na zahraničních webech, že někdy e-mailové upozornění o tom, že se vám někdo snaží změnit heslo, přichází v jazyce útočníka, tedy často ruštině, turečtině nebo arabštině, takže je mailoví klienti snadno vyhodnotí jako spam. Jedné slečně se tak zadařilo účet získat zpátky poté, co z e-mailu vyštrachala právě tuhle e-mailovou notifikaci. Dáte-li si adresu do kontaktů, neměla by být zpráva vyhodnocena jako spamová, vy tak budete o hrozbě vědět a můžete v mailu prokliknout odkaz na resetování hesla.
Více o tom, jak se nenechat hacknout, jsem psala v článku zde. Co dělat, když vás opravdu hacknou, jsem pak psala tady.
Průšvih s Instagramem je ten, že pro osobní profily neposkytuje skoro žádnou podporu a je tak setsakra těžké ukradený účet získat zpět. Pro značky a firemní profily naštěstí už nějaké nástroje existují, stále je ale lepší riziku předcházet než pak řešit, že vám celý profil vyletěl komínem.