• Domů
  • O mně
  • Jak na socky
  • Správa sociálních sítí
  • Kontakt
  • Nav Social Menu

    • Facebook
    • Instagram
    • LinkedIn
    • Twitter
    • YouTube
  • DOMŮ
  • O MNĚ
  • Rubriky
  • JAK NA SOCKY
  • SPOLUPRÁCE
  • KONTAKT

KlaPi.cz

Co dělat, když vás hacknou

Sociální sítě

6 Dub

Fajn. Minule jsme si probrali, jak se nenechat hacknout (nebo jak nezpůsobit problémy klientovi, pokud spravujete profily pro někoho). Jenomže nikdo není neomylný a občas se prostě můžeme ukliknout nebo hrozbu prostě neodhalíme. No, ale co s tím pak?

Jak poznám, že mě někdo hacknul?

Že se na vašem účtu děje něco, co by nemělo, zjistíte zpravidla poměrně jednoduše.

V tom méně závažném případě, tedy pokud rozesíláte spam a podobně, vás na to nejspíš někdo upozorní. Lidi to totiž dělají moc rádi, přijdou si pak chytřejší než vy a rádi vám to dají najevo :)

V tom horším případě, tedy když vám účet někdo ukradl, to zjistíte nejspíš tak, že se nebudete moct přihlásit.

Co dělat, když mě hackli?

Pokud rozesíláte spam, zveřejňujete příspěvky, které jste vy určitě nepsali, nebo se mezi vámi sledovanými objevují účty, kterým jste follow určitě nedávali, zkrátka kdykoli, kdy máte dojem, že se s vaším účtem děje něco divného, může za to obvykle nějaká roztomilá aplikace, které jste někdy povolili přístup k vašemu účtu.

Hodí se proto udělat následující:

1. Protřiďte aplikace připojené k vašemu účtu

Vlezte do nastavení svého účtu a smažte všechno, co vypadá divně, co už dlouho nepoužíváte, nebo co jste připojili nedávno.

Ideálně teda smažte úplně všechny aplikace – jejich připojení je otázka dvou tří kliknutí a budete tak mít opravdu naprostou jistotu, že máte účet čistý. Ano, všichni jsme líní a já obzvlášť, ale pokud jde o bezpečnost vašich dat, může se ta lenost taky dost vymstít.

Jak na to?

TWITTER

Na Twitteru najdete v nastavení přímo záložku Aplikace, kde jsou vypsány všechny appky, které mají přístup k vašemu účtu.

Je fajn, že tu vidíte i kdy přesně jste téhle aplikaci přístup povolili.

Tlačítkem [Odebrat přístup] appce (logicky) odeberete přístup.

FACEBOOK

Ve Facebooku je to poměrně podobné, rozkliknete Nastavení a tam najdete záložku Apps.

Tady máte navíc u každé z aplikací možnost upravit nastavení appky, kde si můžete vybrat, kdo uvidí příspěvky touto appkou zveřejněné, k jakým údajům o vás má aplikace přístup, jestli vám může posílat notifikace apod.

Vzhledem k tomu, že spousta aplikací a webů umožňuje login přes Facebook, budete tady mít pravděpodobně spoustu balastu.

INSTAGRAM

Jediný chyták, se kterým se můžete setkat na Instagramu je, že nastavení najdete pod volbou Upravit profil.

Zde pak najdete kartu Aplikace s oprávněním, kde najdete jak jednotlivé appky, tak i výpis toho, k čemu mají přístup. U Instagramu ale s těmito oprávněními nemůžete nic dělat, můžete maximálně appce odepřít přístup úplně.

ODKAZY, kde najdete správu práv pro aplikace:

Twitter

Facebook

Instagram

2. Změňte heslo

Jakmile smažete všechny aplikace, změňte si heslo.

Ano, dělejte to v tomto pořadí. Pokud aplikace, která měla přístup k vašemu účtu, heslo někde skladovala, mohl by k němu například autor aplikace mít ještě přístup a znovu se vám do účtu dostat. A to nechcete.

Hlavně ale pozor, pokud používáte totožné přihlašovací údaje na více službách! (no jen se přiznejte, já vím, že používáte!)

Pokud měl už dříve někdo přístup k vaší e-mailové adrese a heslu, může se těmito údaji přihlásit i na jiné služby.

Takže pokud používáte to samé heslo i jinde, radši ho změňte všude.

Co dělat, když mi ukradli účet?

Tohle je ta horší varianta.

Kradení účtů je v poslední době poměrně běžné na Instagramu, může se to stát i na Twitteru. Na Facebooku jsem se s tím sice ještě nesetkala, ale nic není nemožné.

Že vám byl účet ukraden zjistíte pravděpodobně tak, že se budete snažit přihlásit, ale nepůjde to. Buď bude služba hlásit špatné heslo, nebo neexistujícího uživatele nebo něco podobného. Stejně tak vám ani obnova hesla nebude k ničemu, protože hacker už e-mail spojený s účtem dávno změnil.

Na Instagramu zpravidla ukradený účet rovnou mění i nickname, odpárují ho z vašeho e-mailu (decánko bezpečnostní díra Instagramu, že vám nepošle e-mailem varování a žádost o potvrzení změny e-mailu!) a vy pak málem ani nemáte, jak ten účet najít. U kamarádky, které se to stalo, jsme nový účet našly jen díky tomu, že byla označena na několika fotkách a díky tomu jsme se mohly prokliknout na nový účet.

Instagram se teprve nedávno chytil za nos a spustil možnost dvoufaktorového ověření pomocí SMS kódu. Návod, jak ho zapnout, najdete třeba tady a jestli máte svůj Instagram rádi, DŮRAZNĚ DOPORUČUJU SI HO FAKT ZAPNOUT!

Jediná možnost, co tedy s ukradeným účtem dělat, je nahlásit ho dané službě jako hacknutý, respektive pokusit se ho získat zpátky.

Rovnou se ale obrňte trpělivostí a psychicky připravte na to, že to nemusí vyjít.

Zvlášť Facebook je znám svým nespolehlivým supportem a liknavostí při řešení čehokoliv. Instagram zase vyžaduje vaši fotku s vaším obličejem a rukama držícíma ručně napsanou ceduli s několika požadovanými údaji. Váš obličej pak porovná s fotkami, které jste zveřejnili na profilu (pokud je tedy hacker nesmazal), a pokud nepatříte zrovna mezi milovníky selfíček, může vaši žádost taky snadno zamítnout.

Jak postupovat při ukradeném účtu:

Twitter: nahlaste účet na Support pomocí těchto formulářů.

Facebook: při přihlášení klikněte na Zapomněli jste přístup k účtu? pod přihlašovacími okénky, Facebook vás pak provede bezpečnostními otázkami a dalšími srandami.

Instagram: spusťte aplikaci na mobilním zařízení a na přihlašovací obrazovce klepněte pod tlačítkem Přihlásit se na Požádejte o pomoc s přihlášením.

Na závěr...

Že jste paranoidní ještě neznamená, že po vás nejdou :)

Jak jsem už psala výš, řešit tyhle záležitosti není žádná sranda, a proto není radno podceňovat zabezpečení svých účtů.

Pokud vám někdo účet ukradne, je cesta k jeho navrácení dost spletitá a není stoprocentně jisté, že bude úspěšná.

Jestli používáte „socky“ jen pro svou vlastní zábavu a potěchu a nepřijde vám, že byste na ně dávali něco zásadního, takže vám nebude vadit, když o účet přijdete, nemusíte to řešit. Zvlášť pokud ale pracujete se sociálními sítěmi klientů a firem, rozhodně byste je neměli vystavovat riziku.

7 Comments

Previous Post: « Jak se nenechat hacknout
Next Post: Vysokorychlostní facemapping »

Reader Interactions

Comments

  1. Desperádo says

    6.4.2017 at 11:08

    Stalo se mi, že mi někdo hacknul FB účet a začal pod mým jménem psát nesmyslné statusy a komentáře, navážel se třeba i do lidí, proti kterým nic nemám a nikdy jsem nic neměl, atd. Povedlo se mi se na účet dostat, nastavit nové heslo, zavést ověřování pomocí SMS a když jsem to nahlásil Facebooku, tak mi FB odpověděl, že „nedošlo k porušení zásad komunity.“

    Odpovědět
    • KlaPi says

      9.4.2017 at 11:03

      Wow, tak to je zajímavé. Takže psal česky? Tím pádem to musel být někdo místní, ne? Google Translate většinou češtinu moc nedává :)

      Odpovědět
  2. Puffin says

    6.4.2017 at 20:13

    Výbornej článek, ja nedávno řešila ukradenej Skype…

    Odpovědět
    • KlaPi says

      9.4.2017 at 11:04

      Děkuju :) Povedlo se Ti získat ten Skype zpět?

      Odpovědět
  3. Artepa says

    22.10.2018 at 12:27

    Dobry den,
    Memu bratrovipred par dny ukradli fb a zmenili emaí a heslo takze k uctubse nelze nijak dostat. Nejde o navraceni uctu, stacilo by pouze ucet smazat jak docilit toho aby fb ucet odstanil ?

    Odpovědět
  4. Natálie Haskoav says

    7.4.2021 at 00:16

    U mě je teď nejhorší že moje bývala nejka mi něco hacknula a teď vydírání vše co komu posílám a může si to uložit heslo mi znění nejde prosím o pomoct.

    Odpovědět
  5. Dan Kratochvíl says

    10.11.2022 at 23:12

    Dobrý den chtěl bych se zeptat co mám dělat když mě někdo hacknul a měl jsem všude stejné heslo. Teď mě přes email vydírá
    a chce po mě peníze. Netuším co mám dělat.

    Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Primary Sidebar

O mně

Social media manažerka na volné noze, zvědavá houba na informace, technický nadšenec a milovník gadgetů.
Chcete vědět víc?

Sledujte mě

  • Bloglovin
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube

Vyhledávání

Archivy

Rubriky

  • 365 (366)
  • Názory (100)
  • Povídky (13)
  • Sociální sítě (6)
  • Zajímavosti (57)
  • Ze života (147)

Štítky

#30do30 #coprávěčtu #cosedotweetunevejde #expediceWales #fotocz #Francie #geek #grammarnazi #hejt #inspirace #kočky #kultura #marketing #muživsženy #móda #nacestách #nowwatching #Praha #produktivita #rekapitulace #skandinávie #skotsko #socky #studyhard #střípky #svatba #vyzkoušenozavás
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube
[instagram-feed]

Copyright © 2023 · KlaPi & Více než agentura