Pravidla a podmínky Facebooku aneb na co si dát pozor

Nedávno jsem v jedné z FB skupin zahlédla názor „Když on Facebook má tolik různých pravidel, že prostě není v silách člověka se v tom všem vyznat“. To mě dost pobavilo, a odpověděla bych na to leda Všechno jde, když se chce – ale napadlo mě proto sepsat tenhle přehled, jaká jsou pravidla a podmínky používání Facebooku a která vídám, že stránky nejčastěji porušují.


Podmínky používání služby

Jako první se mrkneme na Podmínky používání služby, s nimiž jsme všichni souhlasili, když jsme si zakládali osobní profil na Facebooku (a samozřejmě jsme je nikdo nečetli). Podmínky používání služby najdete zde.

Pokud byste čekali nějaký sáhodlouhý právnický canc s milionem odrážek a psaný drobným písmem, zas tak hrozné to není. FB své podmínky přepracoval do poměrně čitelné a srozumitelné formy.

Sekce 1 (Naše služby) jsou víceméně jen obecné informace, kde najdete:

 • info o tom, že všechna data, která o nás všech FB sdružuje, používá vlastně pro naše dobro a ke zlepšení poskytování služby (návrhy relevantních firem, zobrazování relevantních reklam a příspěvků atd.) – co si o tomto tvrzení myslíte, to už nechám na vás.
 • sdělení, že FB používá pro analýzu dat machine learning, AI a další technologie a data skladuje všude možně po světě, nejen v místě našeho bydliště,
 • info o tom, že se FB snaží být pro nás bezpečným prostorem a bojuje proti jakémukoli závadnému obsahu.

Sekce 2 mluví o osobních údajích a odkazuje na Zásady používání dat, k nimž se tu ještě vrátíme.

Sekce 3 zní Vaše závazky vůči Facebooku a naší komunitě a to nejdůležitější z ní je:

 • FB nesmíte používat, jste-li mladší 13 let
 • na FB musíte používat své reálné jméno
 • každý člověk smí mít pouze 1 osobní profil
 • nesmíte s nikým sdílet heslo svého profilu (koukám se na vás, milé profily Janička Petr Novákovi)
 • nesmíte bez předchozího souhlasu FB automatizovaně používat či shromažďovat data uživatelů
 • dáváte FB povolení dále používat vámi vytvořený a sdílený obsah

V sekci 4, Další ujednání, najdete klasiku o vymahatelnosti, závaznosti, o tom, že FB může pravidla kdykoliv změnit, ale ne bez předchozího upozornění, a že s těmito pravidly souhlasíte používáním služby.


Zásady používání dat

Zásady používání dat jsou v době GDPRové dost potřebný dokument. Najdete je tady.

Nebudu vám tu vypisovat, která všechna data zde Facebook píše, že shromažďuje. Tenhle seznam má totiž 1027 slov a 7158 znaků. Následuje pak výpis, jak tato data FB používá, kdo k nim má přístup a jak je sdílí s dalšími partnery. Vzhledem k tomu, kolik bezpečnostních průšvihů ale měl FB s uživatelskými daty za posledních pár měsíců, tak se při čtení těchto zásad můžeme leda tak ušklíbnout.

Je zde také odstavec o tom, že veškerá vaše osobní data Facebook maže v okamžiku, kdy smažete účet. Bavíme se ale o opravdu kompletním smazání účtu, ne jen deaktivaci.


Komerční smluvní podmínky Facebooku

Komerční smluvní podmínky se na vás vztahují, pokud používáte funkce a produkty Facebooku komerčně, tedy například nakupujete reklamu, spravujete FB stránku firmy nebo FB skupinu firmy. Najdete je tady.

To nejdůležitější z těchto podmínek:

 • Dáváte Facebooku licenci používat dál jakýkoli obsah, který jako firma zveřejňujete,
 • zveřejněním obsahu potvrzujete, že máte licenci na to jej zveřejnit (tzn. například máte legálně získanou/zakoupenou fotografii, hudbu apod.)
 • zavazujete se dodržovat platné právní předpisy
 • případné spory se budou řešit podle právního systému USA
 • zatímco u zásad pro osobní profily je psáno, že změnu těchto podmínek FB oznámí 30 dní dopředu, zde nic takového zmíněno není, takže si FB tato pravidla víceméně může měnit, jak se mu zachce.

Zásady komunity

Zásady komunity platí pro všechny uživatele FB a najdete je zde. Není tu ale nic odporujícího zdravému selskému rozumu, dočtete se tu, že se nemáte na FB vyjadřovat nenávistně a xenofobně, podporovat násilí, šikanu a kriminální chování, propagovat drogy, zbraně, farmaka, obchod s orgány atd., zveřejňovat porno apod.

Je zde i odstavec o duševním vlastnictví, falešných účtech, fake news. Jak říkám, podle mě nic neobvyklého nebo do očí bijícího.


Zásady pro stránky, skupiny a události

Toto jsou pravidla přímo míněná pro správce stránek, skupin nebo tvůrce událostí, a najdete je zde.

Nejdůležitější body:

 • pobízení ke zneužívání funkcí Facebooku – nesmíte lidem nabízet např. odměnu za napsání recenze apod.
 • pravidla pro pořádání soutěží na FB stránce – aneb jeden z nejporušovanějších odstavců (více viz zde): pro mechaniku soutěže nesmíte využívat osobní timeline uživatele ani spojení s přáteli; soutěž musí mít oficiální pravidla a musí obsahovat 2 odstavce o osvobození FB od závazků a o tom, že soutěž s FB nemá nic společného.
 • Je tu také bod o tom, že sdílíte-li odkaz třetí strany, nesmíte měnit jeho náhled.
 • A také že při sdílení pracovních nabídek nesmíte diskriminovat uchazeče/uchazečky.
 • U událostí by vám pak neměla chybět informace o ceně vstupného.

Zásady pro reklamu

Zásady pro reklamu obsahují všechny důvody, proč vám může Facebook zamítnout reklamu, kterou jste se snažili spustit. Najdete je zde.

Nebudu sem opět kopírovat vše, co je v těchto pravidlech zmíněno. Většina věcí je celkem logických, vyskytuje se tu opět zákaz propagace zbraní, nenávistného obsahu, drog, farmak apod., pak jsou tu ale trochu měkčí záležitosti, které mohou být často kamenem úrazu – jedná se hlavně o body 11 – senzacechtivý obsah, 12 – osobní vlastnosti, 15 – nefunkční úvodní stránka (pozor např. odkazujete-li z reklamy na PDF nebo JPG na webu, FB to nemá rád), 18 – neexistující funkce (např. kurzor na statickém obrázku), 19 – zdraví.


Facebook Brand Assets

Tohle je taková zajímavá drobnost, a to centrum, kde si můžete stáhnout všechna oficiální loga všech produktů od Facebooku a kde jsou také uvedena pravidla, jak s jejich brandovými atributy zacházet. Najdete ho zde. Speciální stránka věnovaná využívání Facebook Reactions je pak zde.

Co je zde z mého pohledu nejzajímavější je právě využívání reakcí v postech:

 • Reakce nemáte využívat jednotlivě, ale vždy jako celou sadu (velmi časté engagement-bait příspěvky „zvolte pomocí reakce, jestli máte radši koťátka, nebo spíš štěňátka“ tedy toto porušují
 • Reakce nesmíte používat mimo Facebook, tedy např. na webu.
 • Reakce nesmíte používat pro hlasování ve statickém livestreamu.

Toto jsou tedy ta hlavní a několikero vedlejších pravidel Facebooku, o kterých se správcům stránek hodí vědět. Pak samozřejmě existují ještě pravidla pro jednotlivé produkty jako jsou, pravidla pro využívání Custom Audiences, pravidla pro platformu Facebook a podobně – k většině z nich se můžete dostat z bodu 5 v tomto seznamu.

Pokud máte dojem, že jsem některá pravidla Facebooku opomenula, dejte mi vědět a ráda článek rozšířím. Tento článek popisuje stav pravidel k únoru 2019, aktuální podobu najdete vždy na odkazech v každé zmiňované sekci v článku.

Další články z kategorie: