Fajn. V minulém článku jsme si probrali, jak se nenechat hacknout (nebo jak nezpůsobit problémy klientovi, pokud spravujete profily pro někoho). Jenomže nikdo není neomylný a občas se prostě můžeme ukliknout nebo hrozbu prostě neodhalíme. No, ale co s tím pak?
Jak poznám, že mě někdo hacknul?
Že se na vašem účtu děje něco, co by nemělo, zjistíte zpravidla poměrně jednoduše.
V tom méně závažném případě, tedy pokud rozesíláte spam a podobně, vás na to nejspíš někdo upozorní. Lidi to totiž dělají moc rádi, přijdou si pak chytřejší než vy a rádi vám to dají najevo 🙂
V tom horším případě, tedy když vám účet někdo ukradl, to zjistíte nejspíš tak, že se nebudete moct přihlásit.
Co dělat, když mě hackli?
Pokud rozesíláte spam, zveřejňujete příspěvky, které jste vy určitě nepsali, nebo se mezi vámi sledovanými objevují účty, kterým jste follow určitě nedávali, zkrátka kdykoli, kdy máte dojem, že se s vaším účtem děje něco divného, může za to obvykle nějaká roztomilá aplikace, které jste někdy povolili přístup k vašemu účtu.
Hodí se proto udělat následující:
1. Protřiďte aplikace připojené k vašemu účtu
Vlezte do nastavení svého účtu a smažte všechno, co vypadá divně, co už dlouho nepoužíváte, nebo co jste připojili nedávno.
Ideálně teda smažte úplně všechny aplikace – jejich připojení je otázka dvou tří kliknutí a budete tak mít opravdu naprostou jistotu, že máte účet čistý. Ano, všichni jsme líní a já obzvlášť, ale pokud jde o bezpečnost vašich dat, může se ta lenost taky dost vymstít.
Jak na to?
Na Twitteru klepněte na Víc… v levém panelu, poté zvolte Nastavení a soukromí a zde položku Zabezpečení a přístup k účtu. Zde pak najdete sekci Aplikace a relace, kde najdete Propojené aplikace. Tady jsou vypsány všechny appky, které mají přístup k vašemu účtu. Po rozkliknutí detailu appky uvidíte i kdy přesně jste téhle aplikaci přístup povolili.
Tlačítkem [Odebrat přístup] appce (logicky) odeberete přístup.
Ve Facebooku je to poměrně podobné, rozkliknete šipku vpravo nahoře, zvolíte Nastavení a soukromí – Nastavení a poté vyberete Zabezpečení a přihlašování a pod tím Aplikace a weby
Tady máte navíc u každé z aplikací možnost klepnout na modrý text Podívejte se a proveďte změny a zde upravit nastavení appky, kde si můžete vybrat, kdo uvidí příspěvky touto appkou zveřejněné, k jakým údajům o vás má aplikace přístup, jestli vám může posílat notifikace apod.
Vzhledem k tomu, že spousta aplikací a webů umožňuje login přes Facebook, budete tady mít pravděpodobně spoustu balastu.
Na Instagramu najdete tyto možnosti pouze na počítači. Stačí klepnout na ikonku s vaší profilovkou v pravém horním rohu a z nabídky zvolit Nastavení a zde Aplikace a weby.
ODKAZY, kde najdete správu práv pro aplikace:
2. Změňte heslo
Jakmile smažete všechny aplikace, změňte si heslo.
Ano, dělejte to v tomto pořadí. Pokud aplikace, která měla přístup k vašemu účtu, heslo někde skladovala, mohl by k němu například autor aplikace mít ještě přístup a znovu se vám do účtu dostat. A to nechcete.
Hlavně ale pozor, pokud používáte totožné přihlašovací údaje na více službách! (no jen se přiznejte, já vím, že používáte!)
Pokud měl už dříve někdo přístup k vaší e-mailové adrese a heslu, může se těmito údaji přihlásit i na jiné služby.
Takže pokud používáte to samé heslo i jinde, radši ho změňte všude.
Co dělat, když mi ukradli účet?
Tohle je ta horší varianta.
Kradení účtů je v poslední době poměrně běžné na Instagramu, může se to stát ale i na Facebooku nebo na Twitteru.
Že vám byl účet ukraden zjistíte pravděpodobně tak, že se budete snažit přihlásit, ale nepůjde to. Buď bude služba hlásit špatné heslo, nebo neexistujícího uživatele nebo něco podobného. Stejně tak vám ani obnova hesla nebude k ničemu, protože hacker už e-mail spojený s účtem dávno změnil.
Na Instagramu zpravidla ukradený účet rovnou mění i nickname, odpárují ho z vašeho e-mailu a vy pak málem ani nemáte, jak ten účet najít. U kamarádky, které se to stalo, jsme nový účet našly jen díky tomu, že byla označena na několika fotkách a díky tomu jsme se mohly prokliknout na nový účet. Proto je extrémně důležité mít zapnuté dvoufaktorové ověření pomocí SMS kódu. Návod, jak ho zapnout, najdete třeba tady a jestli máte svůj Instagram rádi, DŮRAZNĚ DOPORUČUJU SI HO FAKT ZAPNOUT!
Jediná možnost, co tedy s ukradeným účtem dělat, je nahlásit ho dané službě jako hacknutý, respektive pokusit se ho získat zpátky.
Rovnou se ale obrňte trpělivostí a psychicky připravte na to, že to nemusí vyjít.
Jak postupovat při ukradeném účtu:
Twitter: nahlaste účet na Support pomocí těchto formulářů.
Facebook: při přihlášení klikněte na Zapomněli jste přístup k účtu? pod přihlašovacími okénky, Facebook vás pak provede bezpečnostními otázkami a dalšími srandami.
Instagram: spusťte aplikaci na mobilním zařízení a na přihlašovací obrazovce klepněte pod tlačítkem Přihlásit se na Požádejte o pomoc s přihlášením.
Na závěr…
Že jste paranoidní ještě neznamená, že po vás nejdou 🙂
Jak jsem už psala výš, řešit tyhle záležitosti není žádná sranda, a proto není radno podceňovat zabezpečení svých účtů.
Pokud vám někdo účet ukradne, je cesta k jeho navrácení dost spletitá a není stoprocentně jisté, že bude úspěšná.
Jestli používáte „socky“ jen pro svou vlastní zábavu a potěchu a nepřijde vám, že byste na ně dávali něco zásadního, takže vám nebude vadit, když o účet přijdete, nemusíte to řešit. Zvlášť pokud ale pracujete se sociálními sítěmi klientů a firem, rozhodně byste je neměli vystavovat riziku.