Pozor na scamy vydávající se za Bezpečnostní upozornění od Facebooku

Na Facebooku se opět rozmáhá scam vydávající se za bezpečnostní upozornění. Pozor, je to scam, který může ohrozit vaši stránku! Vždy pokud vám něco takového přijde, dávejte pozor a pořádně prověřte, zda je to doopravdy zpráva z Facebooku.

Na co si tedy dávat pozor a jak zjistit, zda je zpráva oficiální od Facebooku?

1) Podívejte se na název stránky

Dnes mi volal vyděšený klient, že mu přišlo e-mailem bezpečnostní varování. Pokud máte zapnuté e-mailové notifikace, přijde e-mailem, pokud ne, vyskočí vám na Facebooku v upozorněních něco podobného:

Všimněte si, že stránka Facebook Help má v názvu přehozená E – jsou vzhůru nohama. To je na první pohled znamení, že se nebude jednat o nic oficiálního, protože Facebook má ve svém brand manuálu, že název Facebook se píše Facebook a nikdy jinak.

Jakmile má tedy stránka v názvu jakékoli divné znaky, přehozená písmenka nebo překlepy, NEJEDNÁ SE O OFICIÁLNÍ STRÁNKU.


2) Pročtěte si obsah varování

Druhá věc, na kterou se můžete mrknout, je obsah sdělení/varování, které vám daná stránka nebo účet posílá. Tohle konkrétní sdělení vypadalo takto:

Zaprvé, to sdělení není pořádně česky, je to pravděpodobně jakýsi strojový překlad – výsledky webu jsou neplatné. Protože to porušuje podmínky služby. – tyhle věty nedávají smysl. Stejně tak závěrečné „Zpráva nebyla přijata do 12 hodin a bude trvale deaktivována“ – to taky nemá hlavu a patu.

Druhá věc – zpráva odkazuje na Google Sites. Pokud by se jednalo o oficiální zprávu od Facebooku, proč by vás Facebook odkazoval na Google? Facebook a Google jsou silní konkurenti, kteří moc nespolupracují. OFICIÁLNÍ HELP TEAM OD FACEBOOKU BY VÁS NIKDY NEODKAZOVAL NA GOOGLE.


3) Prověřte autora příspěvku

Pokud si kliknete na název subjektu v daném příspěvku, dostanete se přímo na danou stránku/profil. V tomto případě se jednalo ne o stránku, ale o osobní profil. I to samo o sobě je hloupost, podle pravidel Facebooku musí mít osobní profil jméno a příjmení daného člověka, což Facebook Help určitě porušuje. Facebook by vám tedy nepsal z účtu, který porušuje jejich vlastní pravidla, ne?

Na tomhle profilu najdete spoustu zajímavých varovných signálů:

Stačí se podívat už na URL adresu daného profilu. Ten profil má URL monika.goroveci – pravděpodobně se tedy jedná o ukradený hacknutý profil nějaké uživatelky. Kdyby šlo o oficiální kanál, asi by tam nebyla tahle nesrovnalost v URL.

Účet má také 170 přátel. Opět další ukazatel, že jde zřejmě o ukradený profil.

A když se podíváte na zeď toho profilu, zjistíte, že toto „varování“ profil rozesílá spoustě dalších stránek – najdete tam Kasárna Karlín, SmetanaQ, Nakladatelství Academia, Foto Škoda a další.

Facebook by špinavé prádlo nepral takhle veřejně, nejste schopni dohledat, která stránka má nějaký škraloup u FB a koho vyzvali k nějakému doplnění údajů apod. Proto je jasné, že tohle je scam.


Závěrečné poučení tedy zní:

  • Vždycky si dávejte pozor, na co klikáte, a neklikejte na odkazy, o kterých nevíte, kam vedou;
  • Prověřujte důvěryhodnost sdělení a zdrojů informace;
  • Odolejte panice;
  • Nenechte se vyděsit výhrůžkami, které vyvolávají časový pres;
  • Pro dobro ostatních můžete tyto podvodníky nahlásit a zablokovat. Čím více lidí to udělá, tím lépe a tím vyšší je šance, že si Facebook podvodného účtu všimne a smaže jej.

Další články z kategorie: