Na Facebooku se opět rozmáhá scam vydávající se za bezpečnostní upozornění. Pozor, je to scam, který může ohrozit vaši stránku! Vždy pokud vám něco takového přijde, dávejte pozor a pořádně prověřte, zda je to doopravdy zpráva z Facebooku.
Na co si tedy dávat pozor a jak zjistit, zda je zpráva oficiální od Facebooku?
1) Podívejte se na název stránky
Dnes mi volal vyděšený klient, že mu přišlo e-mailem bezpečnostní varování. Pokud máte zapnuté e-mailové notifikace, přijde e-mailem, pokud ne, vyskočí vám na Facebooku v upozorněních něco podobného:
Všimněte si, že stránka Facebook Help má v názvu přehozená E – jsou vzhůru nohama. To je na první pohled znamení, že se nebude jednat o nic oficiálního, protože Facebook má ve svém brand manuálu, že název Facebook se píše Facebook a nikdy jinak.
Jakmile má tedy stránka v názvu jakékoli divné znaky, přehozená písmenka nebo překlepy, NEJEDNÁ SE O OFICIÁLNÍ STRÁNKU.
2) Pročtěte si obsah varování
Druhá věc, na kterou se můžete mrknout, je obsah sdělení/varování, které vám daná stránka nebo účet posílá. Tohle konkrétní sdělení vypadalo takto:
Zaprvé, to sdělení není pořádně česky, je to pravděpodobně jakýsi strojový překlad – „výsledky webu jsou neplatné. Protože to porušuje podmínky služby.“ – tyhle věty nedávají smysl. Stejně tak závěrečné „Zpráva nebyla přijata do 12 hodin a bude trvale deaktivována“ – to taky nemá hlavu a patu.
Druhá věc – zpráva odkazuje na Google Sites. Pokud by se jednalo o oficiální zprávu od Facebooku, proč by vás Facebook odkazoval na Google? Facebook a Google jsou silní konkurenti, kteří moc nespolupracují. OFICIÁLNÍ HELP TEAM OD FACEBOOKU BY VÁS NIKDY NEODKAZOVAL NA GOOGLE.
3) Prověřte autora příspěvku
Pokud si kliknete na název subjektu v daném příspěvku, dostanete se přímo na danou stránku/profil. V tomto případě se jednalo ne o stránku, ale o osobní profil. I to samo o sobě je hloupost, podle pravidel Facebooku musí mít osobní profil jméno a příjmení daného člověka, což Facebook Help určitě porušuje. Facebook by vám tedy nepsal z účtu, který porušuje jejich vlastní pravidla, ne?
Na tomhle profilu najdete spoustu zajímavých varovných signálů:
Stačí se podívat už na URL adresu daného profilu. Ten profil má URL monika.goroveci – pravděpodobně se tedy jedná o ukradený hacknutý profil nějaké uživatelky. Kdyby šlo o oficiální kanál, asi by tam nebyla tahle nesrovnalost v URL.
Účet má také 170 přátel. Opět další ukazatel, že jde zřejmě o ukradený profil.
A když se podíváte na zeď toho profilu, zjistíte, že toto „varování“ profil rozesílá spoustě dalších stránek – najdete tam Kasárna Karlín, SmetanaQ, Nakladatelství Academia, Foto Škoda a další.
Facebook by špinavé prádlo nepral takhle veřejně, nejste schopni dohledat, která stránka má nějaký škraloup u FB a koho vyzvali k nějakému doplnění údajů apod. Proto je jasné, že tohle je scam.
Závěrečné poučení tedy zní:
- Vždycky si dávejte pozor, na co klikáte, a neklikejte na odkazy, o kterých nevíte, kam vedou;
- Prověřujte důvěryhodnost sdělení a zdrojů informace;
- Odolejte panice;
- Nenechte se vyděsit výhrůžkami, které vyvolávají časový pres;
- Pro dobro ostatních můžete tyto podvodníky nahlásit a zablokovat. Čím více lidí to udělá, tím lépe a tím vyšší je šance, že si Facebook podvodného účtu všimne a smaže jej.