Tohle bývá jedna z hodně častých otázek na mých školeních: „Co mám dělat, když mám na stránce spoustu haterů a trollů?“
Na toto téma tu samozřejmě budeme mít vícero tipů. Jeden z těch základních ale je – pokud máte na stránce problémy s nevhodnými komentáři, dejte si do sekce s informacemi o stránce pravidla komunikace.
Pravidla nemusí být žádný sáhodlouhý právnický blemc, stačí zcela lidsky napsat, že žádáte uživatele, aby se na stránce chovali slušně, vyvarovali se vulgarit, projevů nenávisti, rasismu a xenofobie a tak dále. Opravdu stačí jen jedna nebo dvě věty.
K čemu je to pak dobré?
Pokud tahle pravidla někdo poruší, můžete ho napomenout a na tato pravidla odkázat. Pokud vašeho napomenutí neuposlechne a dál bude publikovat nevhodné komentáře, můžete ho ze stránky vyhodit.
Samozřejmě pravidla v infu mít nemusíte a můžete se odvolávat jen na obecná pravidla Facebooku, konkrétně na bod 3. oddíl 7:
Nebudete zveřejňovat: nenávistné projevy, výhrůžky nebo pornografii; podněty k násilí; nebo obsah s nahotou či realisticky vyobrazené nebo bezdůvodné násilí.
Ale máte-li pravidla vlastní, můžete tam vložit navíc i onu podmínku vulgarit, kterou samotná pravidla Facebooku neřeší, a celkově si znění ohnout podle vlastních potřeb.
Ale nemyslím tím tedy a rozhodně vás nenabádám k tomu, že máte ze stránky vykázat kohokoliv, kdo vyjádří nespokojenost a nepěje na vás ódy, na to pozor. Jak píšu výše, tohle by měl být ochranný prvek spíš proti nenávistným, sprostým komentářům a podobně.